12 Mayıs 2009 Salı

PES 2010'DAN ÖNCE VE SONRA....


Bu yazı PES tutkunlarını tatmin edecektir.Diğer okuyucuları sıkabilir.Çünkü ayrıntı, ilgi alanına girmiyorsa sıkıcıdır...

Pes efsanesinin her serisi illaki bir yenilikle ortaya çıkmıştır. Futbolcuların son bir kaç yıldır gerçeklerine benzemeye başladığı PES'te öncelik oyun zevkine, oyunun gerçekçiliğine dayanmaktaydı.PES' serisinin en üzücü yılları 2007-2008 yıları olmuştur.2007 de her şutun gol olduğu, 2008 de bir maçta 11 tane kornerden gol atıldığı bir atari oyunu kıvamında seri çıkmış olsada PES 2009 efsanenin toparlanma sürecine yardımcı olmuştur. PES8 in çıkmasından kısa bir süre sonra İnternet üzenden oyun oynamanın eziyete dönüştüğü görülmüş ve KONAMİ tarafından 2008 yılı için tüm oyun severlerden özür dilenmiştir.2009 u bir deneme olarak görmelerini 2010 da geçmiş 2 yılı unutacaklarını belirtmişlerdir.
Şimdi 2010 her zaman olduğu yaz aylarında piyasaya sunulacaktır.Onların çıkmasını takip eden arkadaşların var olduğunu adım gibi biliyorum en azıdan ben varım.Şimdi ben ve benim gibi olan arkdaşların aklında şu sorular var;
1)Omuz omuza koşarken kontrolümüzdeki oyuncunun kendiliğinden kayarak penaltıya, kırmızı karta sebebiyet vermesi ortadan kalkacak mı?
2)KAranbol anlarından oyuncunun yine kontrol dışı olaraktopu dağlara taşlara vurması ortadan kalkacak mı?
3) Penaltı atışları biraz daha gerçekçi olacak mı?
4) Hakemlerin gerçek özelliklerioyuna yansıtılacak mı?
5)Adriano, Messi, C.Ronaldo...gibi adamlar daha ne kadar insan üstü top oynayacak?

İşte bunlara benzer sorularla meşgul olan kafamızı rahatlatmak adına KONAMİ GELİŞTİRME ekibi ünlü bir dergiye verdiği röpörtajda şunlardan bahsetmiş;

OYNANIŞ;
PES 2010 oyuncular arasındaki maçların heyecanını arttırmaya odaklanarak maçları oyuncuların sürekli olarak sınandığı gerçek bir deneyime dönüştürüyor. Yeni alan savunması sayesinde kapanan boşluklar yüzünden oyuncular hücum için yeni yollar bulmak zorunda kalacaklar. PES 2010 aynı gerçek hayatta olduğu gibi hem strateji, hem de hızlı tepkiler gerektirerek gerçek futbol simülasyonu olma yolunda ilerliyor. Saha öğelerindeki farklılıklara ek olarak kaleciler de daha esnek ve yetenekleri gerçek kalecilere denk olacak. Hakemler de elden geçirilerek maç sırasında daha dengeli kararlar verecek hale getirildi.

Geliştirilmiş Görseller
PES 2010 çok büyük görsel değişiklikler de geçirdi, artık futbolcular gerçek hayattakilere daha da çok benziyorlar – ayrıca çeşitli koşullar altındaki farklılıklara yoğunlaşan yeni aydınlatma sistemi ile oyuncu ifadeleri de son derece gerçekçi bir hal alıyor. Çimen ve diğer stadyum öğeleri de elden geçirilerek stadyum görsellerinin büyük ölçüde gelişmesi sağlandı.

Yepyeni animasyon ve hareketler
Artık animasyonlar kesintisiz olarak iç içe geçmiş durumda, top sürme ve kaleye şut animasyonları yepyeni animasyonlarla süslendi. Bireysel yetenekler de ön plana çıkarılarak yeni çalım ve hareketler eklendi, böylece maçın akışı içerisinde çok daha farklı görüntülerle karşılaşacaksınız. Top sürme, dönme ve şut çekme animasyonları üzerinde yeni çalışmalar yapılırken, oyuncunun dururken veya koşarken verdiği paslar arasında gözle görülür tempo farkı da eklendi.

Maç Günü Atmosferi
Taraftarların sahada yaşananlara verdikleri tepkiler çok daha çeşitlendirildi ve oyuna yeni tezahürat ve sevinçler eklendi. Evdeki ve deplasmandaki maçlar arasındaki farklılıkların vurgulanmasının yanı sıra, artık taraftarlar maçta meydana gelen pozisyonlara bağlı olarak tepkilerini anlık olarak da verecekler, faullere ve atılan gollere uygun hareketlerde bulunacaklar. Aynı şekilde yorumcular da elden geçirilerek oyuna daha taze bir bakış açısı kazandırıldı.

Geliştirilmiş Ana Lig
Ana Lig özellikle yöneticilik yönleriyle oldukça geliştirildi, artık oyuncular takımlarını daha uzun bir kariyer boyunca yönetebilecekler. Serinin başarısına büyük katkısı olduğu düşünülen Ana Lig öğeleri, modun daha da zenginleşmesi için hayati yeni eklemelerle çok daha eğlenceli hale getirildi. Bu mod hakkında daha fazla ayrıntı yakında açıklanacak.

Yapay Zeka
Tokyo ekibi, Teamvision 2.0 ile oyundaki yapay zekanın geliştirilmesi üzerine çalıştılar. Artık orta saha ve savunma oyuncuları açık alanlarını kapamak ve hücumu kesmek için birlikte çalışacak, böylece nispeten başarısız savunma oyuncularının açıklarını kapatmak mümkün olacak. Bu aynı zamanda basit gollerin de ortadan kalkması ve PES 2010’un simülasyon kökenlerine geri dönmesi anlamına da geliyor. Oyuncular hücum sırasında birden çok futbolcuyu birlikte hareket ettirerek farklı alanlara gönderebilecek ve daha çok gol pozisyonuna girebilecekler. Bu sayede PES 2010 oyuncuların daha kontrol sahibi olmalarını da gerektiriyor. Hızlı paslar kadar stratejik düşünce de önemli olacak ve yeni sistem sayesinde oyuncular takımları üzerinde daha geniş bir kontrole sahip olabilecekler. Örneğin frikik kazanıldığında oyuncular penaltı bölgesinde top bekleyen futbolcuların koşularını belirleyebilecekler.

Bireysel Oyun Karakteristikleri
Önceki PES oyunlarında takım formasyonu futbolcuların hareketlerini belirlerdi. PES 2010 ise futbolcuların bireysel hücum ve savunma yapılarının oynadıkları oyuna etki etmesini sağlayan yeni bir sistem kullanıyor. Her futbolcuya özel yapay zeka en iyi yeteneklerini kullanırken, bu aynı zamanda takım arkadaşlarının hareketlerinde de kendini belli edecek – örneğin eğer topa sahip olan oyuncu iyi orta yapan bir oyuncuysa daha fazla futbolcu penaltı bölgesine yönlenecek. Aynı şekilde eğer bir oyuncunun top hakimiyeti yüksekse, savunma oyuncuları güçlü olduğu tarafı kapamaya çalışacak, yalnız hareket eden bir santrfor topu aldığında orta saha oyuncuları yardımına koşacak.

Strateji Kullanımı
Yeni güç göstergesi sistemiyle oyuncular stratejilerini maçtan önce hızlı ve etkili biçimde dengeleyebilecekler. Pas sıklığı, defans çizgisi, yayılma alanı veya ön çizgi dizilimleri gibi her bir öğeyi favori kulübünüze uygun olarak değiştirebileceksiniz: Juventus Turin kontraataklarda tehlikeliyken, FC Barcelona hücuma çıkarken daha geniş bir alan kullanacak. Bunları dilediğiniz zaman değiştirebilecek, Ev ve Deplasman maçlarında farklı ağırlıklar kullanabilecek ve bu deneyiminizi Ana Lig sezonuna da taşıyabileceksiniz.

1 yorum:

Barizzio dedi ki...

Eline sağlık. Dev kapsamlı bir PESsever yazısı olmuş. Tüm arkadaşlarıma linkini yollayacağım yazının :)